• MALI DETYKTYWI W BIBLIOTECE
          • MALI DETYKTYWI W BIBLIOTECE

          • 13 maja dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniowie klasy pierwszej wzięły udział w niezwykle ciekawych zajęciach zorganizowanych przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Janowie. Odwiedziny w bibliotece odbyły się w ramach obchodów Tygodnia Bibliotek. W czasie pobytu w tym niezwykłym miejscu dzieci wcieliły się w rolę detektywów i z radością rozwiązywały tajemnicze zagadki. Wspólna zabawa przyniosła wszystkim dużo radości. Dziękujemy Paniom z Biblioteki za zaproszenie i interesujące zajęcia!

        • WYSTĘPY NA FORUM ROLNICZYM
          • WYSTĘPY NA FORUM ROLNICZYM

          • 12 maja 2024 roku w Zespole Szkół CKR w Janowie odbyło się XV Forum Rolnicze.  Swoje talenty wokalne i taneczne zaprezentowali na nim nasi uczniowie. Dziewczyny z klas IV – VII zaśpiewały trzy piosenki, a chłopcy z I klasy zaprezentowali swój „Taniec z kapeluszami” Oba występy bardzo spodobały się zgromadzonym i  zostały nagrodzone gromkimi brawami. W takcie Forum odbyło się także podsumowanie konkursów  plastycznego i fotograficznego „Zwierzęta w moim wymarzonym gospodarstwie” dla dzieci i młodzieży szkolnej.  W kategorii klas VII – VIII I miejsce zajęła Oliwia Piaścik, a Magda Sakowicz miejsce III. W kategorii klas IV – VI wyróżnienie uzyskała Izabela Szadurska. Gratulujemy wyników.

             

        • Kiermusy - wycieczka klas 0 - IV
          • Kiermusy - wycieczka klas 0 - IV

          • 10 maja dzieci z oddziału przedszkolnego oraz z klas I-IV jeździły na wycieczkę do Kiermus. Celem było Muzeum Oręża Polskiego na Jantarowym Kasztelu, który swym patronatem objął twórca filmowej sienkiewiczowskiej trylogii Jerzy Hoffman

            Dzieci pod okiem Kustosza mogły zapoznać się z ekspozycją polskich i zagranicznych monet z przeszłości oraz podziwiały wystawę archeologiczną. Odbyła się prezentacja narzędzi, broni i kostiumów historycznych. Postacie w autentycznych kostiumach z filmu J. Hoffmana przeniosły nas w czasy z przeszłości i zapoznały z tradycją szlachecką.

            Wzbogaceni o artystyczne i historyczne doznania i pysznym obiedzie w Karczmie Rzym odwiedziliśmy Zamek w Tykocinie . W drodze powrotnej zahaczyliśmy o plac zabaw gdzie radości i uciesze dzieci nie było końca.

            Wyposażeni w moc wrażeń oraz w pamiątki i piękne monety ,,Rzeczpospolita Kiermusiańska", wróciliśmy do szkoły.

             

        • Przygoda z poezją
          • Przygoda z poezją

          • W dniu 07.05.2024r. pięcioro uczniów z klas I - III reprezentowało naszą szkołę podczas konkursu recytatorskiego "Przygoda z poezją" zorganizowanego w Szkole Podstawowej im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Korycinie. Konkurs odbył się w trzech grupach wiekowych: na poziomie klas I, II i III. Każdy uczestnik recytował wiersz o tematyce ukazującej marzenia dziecka.

            Mateusz Lewicki zajął IV miejsce w swojej kategorii wiekowej. Otrzymał nagrodę książkową i pamiątkowy dyplom. Pozostali uczestnicy: Mikołaj Dec, Miłosz Wilczewski, Vladyslav Tsiurenko i Kamil Leszczyński otrzymali książeczki i dyplomy za udział w konkursie. Serdecznie gratulujemy naszym młodym artystom wspaniałych występów.

        • Święta Majowe
          • Święta Majowe

          • 26 kwietnia w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.  Akademia rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru szkoły oraz odśpiewaniem Hymnu Narodowego. Następnie uczniowie kl. IV – VII przypomnieli całej społeczności szkolnej historię i okoliczności uchwalenia  i wyjaśnili wagę tego dnia dla wszystkich Polaków.  Wśród pieśni i wierszy znalazły się i te poświęcone Dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, który obchodzimy 2 maja. To jedno z najmłodszych świąt państwowych – zostało ustanowione uchwałą Sejmu z 20 lutego w 2004 roku, by propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych. Najmłodsi uczniowie – pierwszoklasiści - w czasie akademii dumnie prezentowali dumnie prezentowali jej barwy.

             Patriotyczne apele związane ze świętami narodowymi są tradycją w naszej szkole. Jest to wspaniała okazja, by uzmysłowić dzieciom i młodzieży rolę takich słów jak Ojczyzna i patriotyzm.

        • "Wierszyki łamiące języki"
          • "Wierszyki łamiące języki"

          • 25 kwietnia 2024 trzech uczniów klasy pierwszej wzięło udział w V Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim "Wierszyki łamiące języki" organizowanym przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną w Sokółce we współpracy ze Starostwem Powiatowe w Sokółce. Mali artyści mimo dużej konkurencji spisali się świetnie! Antoni Ancypa został laureatem w kategorii klas pierwszych, a Paweł Lewicki otrzymał wyróżnienie. Gratulujemy

        • Dzień Ziemi w naszej szkole
          • Dzień Ziemi w naszej szkole

          • 22 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Ziemi. W tym dniu różne organizacje przeprowadzają szereg akcji, których celem jest promowanie ekologicznych postaw. Także i w naszej szkole obchodzone jest to ekologiczne święto przypominające o potrzebie ochrony środowiska. Wszyscy uczniowie obejrzeli krótką inscenizację o tematyce ekologicznej. Musieli poradzić sobie z zagadkami i różnymi zadaniami z zakresu ekologii, a także namalować plakat,  To był wspaniały dzień i mamy nadzieję, że zaowocuje wrażliwością i mądrym postępowaniem wobec całego środowiska.

        • ELIMINACJE POWIATOWE TURNIEJU POŻARNICZEGO
          • ELIMINACJE POWIATOWE TURNIEJU POŻARNICZEGO

          •  W dniu 27.03.2024r. dwoje uczniów naszej szkoły uczestniczyło w eliminacjach powiatowych XLVI Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”.  W turnieju wystartowało 54 uczniów wyłonionych w ramach eliminacji szkolnych i gminnych. Rywalizacja odbywała się w trzech grupach wiekowych: uczniowie szkół podstawowych klas I-IV, klas V-VIII oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych. Turniej składał się z dwóch etapów:  I etap to test pisemny,  a II to pytania zadawane przez komisję złożoną z funkcjonariuszy Komendy Powiatowej PSP w Sokółce. Laureaci dwóch pierwszych miejsc z każdej grupy wiekowej będą reprezentować powiat sokólski na eliminacjach wojewódzkich Na zakończenie zmagań laureaci otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe, natomiast pozostali uczestnicy upominki.

        • Nadeszła wiosna
          • Nadeszła wiosna

          • 21 marca oficjalnie obchodziliśmy pierwszy dzień kalendarzowej wiosny w naszej szkole. Szkolne korytarze ozdobiły wiosenne dekoracje, a uczniowie i nauczyciele przyszli do szkoły ubrani w  „kolor zielony”. Ten dzień rozpoczął się od konkursu  „Kangur Matematyczny”.  Po  rozwiązaniu testów matematycznych przyszedł czas na spacer z marzanną. Barwny korowód z wiosennymi okrzykami przemaszerował przez wieś. Po pożegnaniu zimy rozpoczęło się poszukiwanie gaika, który tradycyjnie już został skrzętnie  ukryty. Na szczęście się udało go znaleźć i można było rozpocząć wiosenne zabawy. Najważniejszym punktem były warsztaty robienia palm wielkanocnych poprowadzone przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Warkocze i Falbanki”.  Panie przygotowały wszystkie potrzebne materiały i cierpliwie objaśniały i pomagały stworzyć piękne palmy. Serdecznie dziękujemy za poprowadzenie warsztatów i pyszne słodkości. Po zrobieniu palm na wszystkich czekały liczne konkursy wiosenne  przygotowane przez Samorząd Uczniowski. Tego dnia wszyscy świetnie się bawili. 

          • Kangur Matematyczny

          • 21 marca 12 uczniów klas III – VII wzięło udział w Międzynarodowym Konkursie  Kangur Matematyczny. Uczestnicy rozwiązywali tesyt z zadaniami matematycznymi dostosowanymi do poszczególnych kategorii wiekowej.  Każdy z uczestników otrzymał upominek –tangram chiński. Na wyniki zmagań konkursowych musimy jednak poczekać.

          • Młodzież Zapobiega Pożarom

          • Uczniowie naszej szkoły, jak co roku,  wzięli udział w Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Pożarniczej Młodzież Zapobiega Pożarom. Celem konkursu jest popularyzacja zagadnień ochrony przeciwpożarowej oraz zasad szeroko pojętego bezpieczeństwa wśród dzieci i młodzieży ze szkół.  Do szkolnego etapu turnieju przystąpiło 10 uczniów w dwóch kategoriach wiekowych, klasy I-IV i klasy V-VIII. Do etapu gminnego, który odbył się 12.03.2024r. w Zespole Szkół Samorządowych w Janowie zakwalifikowało się czworo z nich. Drugie miejsce zajęła uczennica klasy V Milena Suchocka, a trzecie miejsce uczeń klasy VII Krystian Malinowski. Uczniowie Ci będą reprezentować naszą szkołę  podczas powiatowego etapu tego turnieju. Wszystkim uczestnikom gratulujemy wiedzy i zajętych lokat, oraz życzymy powodzenia w dalszej rywalizacji.

        •  SPOTKANIE Z KSIĄŻKĄ
          • SPOTKANIE Z KSIĄŻKĄ

          • 10 marca przy współudziale Stowarzyszenia Drużyna Magdy i Koła Gospodyń Wiejskich „Warkocze i Falbanki” odbyło się w naszej szkole spotkanie charytatywne promującym wydanie książki inspirowanej historią walki z chorobą nowotworową ś.p. Magdaleny Kołpak. W trakcie spotkania , w którym wzięli udział mieszkańcy pobliskich wsi, przedstawiciele Urzędu Gminy w Janowie i Starostwa Powiatowego w Sokółce,  przedstawiono historię ś.p. Magdy oraz  działalność Stowarzyszenia. Odbyło się również spotkanie z autorem książki. Pan Piotr Tur, który chętnie odpowiadał na pytania zgromadzonych. Wystąpili również nasi uczniowie czytając fragmenty książki, śpiewając i prezentując tańce. Poprzez kupno książki można było wesprzeć działalność stowarzyszenia.  Na wszystkich czekała także kawa, herbata i słodki poczęstunek przygotowany przez panie z koła gospodyń. To było niezwykle udane spotkanie.

        • Dzień Kobiet i Dzień Piżamy
          • Dzień Kobiet i Dzień Piżamy

          • 8 marca uczniowie naszej szkoły świętowali Dzień Kobiet.  Z tej okazji chłopcy swoim wychowawczyniom i koleżankom złożyli serdeczne życzenia i wręczyli kwiaty.

            Tego dnia  z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego obchodziliśmy Dzień Piżamy. Większość uczniów i tych najmłodszych i tych starszych pojawiła się w szkole w piżamach. Każdy, kto w takim stroju przyszedł na lekcje, został nagrodzony cukierkami. To święto oprócz dobrej zabawy ma głębszy przekaz. Jest to dzień, w którym solidaryzujemy się z dziećmi ciężko chorymi, dla których piżama to nieodłączna część każdego dnia. Przy tej okazji  odbyło się także wspólne czytanie  fragmentów książki pt  „Magdalena Waleczna z Czarnogrodu”, inspirowanej historią walki z chorobą nowotworową ś.p. Magdaleny Kołpak. Promocja książki i spotkanie z jej autorem odbędzie się w niedzielę w naszej szkole.

        • WALENTYNKI
          • WALENTYNKI

          • „Dzień świętego Walentego To dzień dobry dla każdego!

            W tym dniu wszyscy to wyznają że chcą kochać i kochają !”

            Walentynki to wyjątkowy dzień wyrażania sympatii czy przyjaźni. Zwyczaje walentynkowe już na stałe zakorzeniły się w naszej szkole. Uczniowie przygotowali serduszka i kartki walentynkowe. Każdy, kto miał życzenie mógł na nich napisać kilka miłych słów lubianej osobie, wyrażając w ten sposób swoją sympatię. Wszystkie walentynkowe kartki  już od kilku dni trafiały do specjalnej skrzynki, a we wtorek Samorząd Uczniowski rozdawał je adresatom. W tym dniu uczniowie klas IV-VI przedstawili krótką, własnego autorstwa, inscenizację o tematyce walentynkowej. Walentynki zakończyły się wspólną zabawą przy dźwiękach muzyki przeplatanych konkursami. Niepowtarzalna atmosfera szkolnych walentynek pozostanie z pewnością na długo w pamięci wszystkich uczniów

        • "Cyber kłopoty Amelki"
          • "Cyber kłopoty Amelki"

          • 12 lutego uczniowie naszej szkoły mieli okazję obejrzeć przedstawienie teatralne „Cyber kłopoty Amelki” w wykonaniu aktorów Teatru Profilaktycznego Edukacja i Animacja „Magic” z Białegostoku. Główna bohaterka przedstawienia, mała Amelka, tak bardzo angażuje się w multimedialny świat, że traci wszystkich przyjaciół i zaniedbuje wszystkie swoje obowiązki.  Czując się bardzo osamotniona zauważa, że drugi człowiek jest o wiele ważniejszy. Spotyka na swojej drodze malarza, rzeźbiarza, pisarza, kucharza-pomaga im w ich problemach, tym samym zyskuje nowych przyjaciół.
            Spektakl porusza niezwykle ważną i aktualną tematykę dotyczącą uzależnień od multimediów. Pokazuje jak wiele złego w psychice młodego człowieka i w jego relacjach interpersonalnych wywołuje nadmierne korzystanie z telefonu, tabletu, komputera. Jednocześnie pokazuje alternatywne, korzystniejsze dla rozwoju dziecka, formy spędzania czasu wolnego. Podkreśla siłę przyjaźni i wzajemnej pomocy.

          • DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

          • W tym roku Dzień Bezpiecznego Internetu 2024 obchodziliśmy 6 lutego. Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku i ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu. W tym roku nasza szkoła włączyła się w obchody organizowane przez Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI). Obchody potrwają do końca marca.  Na temat bezpiecznego korzystania z sieci  oraz zasad netykiety przeprowadzone zostały zajęcia na lekcjach informatyki. Uczniowie mogli także obejrzeć specjalnie przygotowaną prezentację na temat historii rozwoju internetu, bezpieczeństwa podczas korzystania z sieci, skutków hejtu i cyberprzemocy.   Wszyscy chętni mogą także wziąć udział w szkolnym konkursie polegającym na przygotowaniu plakatu „Bezpieczny I Internet” w dowolnym programie graficznym.